Gebelik ve Rahim Kanserleri

Gebelik – Rahim Kanserleri
Bir kez hamile kalıp doğum yapan bayanlarda rahim kanserinin görülme sıklığının % 10 ile % 40 arasında azaldığı saptanmıştır. 5 kez gebe kalanlarda bu oran %80’lere ulaşmaktadır.

Benzer durum doğum kontrol haplarını kullananlar için de geçerlidir. Bir yıl veya daha uzun süreli doğum kontrol haplarını kullanan bayanlarda yumurtalık ve rahim kanserlerinin görülme sıklığı %40-50 oranında azalmaktadır, meme kanseri görülme olasılığı ise değişmemektedir.

Rahim kanserleri hakkında detaylar >>>

Gebelik – Rahim Ağzı Kanserleri
Gebeliğin rahim ağzı kanserleri açısından olumsuz etkileri bulunmaktadır. Ancak rahim ağzı kanserleri, en çok HPV enfeksiyonları ile ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle HPV taşıyıcılığı olan kişilerin düzenli PAP smear testlerini yaptırmaları son derece önemlidir.

Diğer taraftan sık partner değiştirmek, ilk cinselliğin çok erken yaşlarda yaşanması, sigara kullanımı, doğum kontrol hap kullanımı, çok sayıda çocuk doğurmak ve immün sistemin zayıflığı da rahim ağzı kanserleri açısından diğer risk faktörleridir. Gebeliğin ilk üç ayında yapılan PAP smear tarama testinin bebek açısından bir sakıncası olmayacağı gibi, olası bir kanser öncüsü lezyonun tespiti açısından önemi büyüktür.

Leave a Reply